W życiu różnie bywa. Dlatego też, jeśli przytrafi ci się sytuacja, że auto zginie ci z parkingu, nie panikuj, nie reaguj emocjonalnie, tylko sprawdź, czy przypadkiem nie zostało odholowane na parking strzeżony na polecenie nie straży miejskiej.
Samochodów w Polsce kradnie się coraz mniej, dlatego nie powinieneś od razu zakładać najgorszego. Najpierw sprawdź, czy samochód nie został odholowany na polecenie straży miejskiej. Być może postawiłeś go na zakazie, w miejscu, gdzie parkowanie jest niedozwolone, lub tam, gdzie odbywa się impreza masowa, a to już wystarczająca przesłanka po temu, aby odholować twoje auto. I nie licz na to, że obejdzie się bez kosztów, bo straż miejska obciąży cię kosztami holowania auta na lawecie i parkingu strzeżonego. Życie bywa brutalne, niestety. My podpowiadamy, co zrobić w sytuacji, gdy nie zastaniesz auta tam, gdzie powinno ono być.
Poszukaj informacji o swoim samochodzie. Najlepiej zadzwoń pod 112, podaj numer rejestracyjny swojego auta. Operator sprawdza, czy od straży miejskiej wpłynęła informacja o odholowaniu twojego auta, taką bowiem informację straż zobowiązana jest policji przekazać. Jeśli takiej informacji nie ma, podaj markę, model, kolor i ewentualne znaki szczególne swojego samochodu. Informacje o zaginięciu i możliwej kradzieży otrzymają patrole policji w okolicy, więc istnieje duża szansa na to, że twoje auto szybko się znajdzie.
Jeśli straż miejska odholowała twój samochód, musisz udać się do źródła, czyli do siedziby straży miejskiej w twoim mieście. Tam uzyskasz informację o tym, jak odzyskać twój samochód. Na pewno otrzymasz druk przelewu za odholowanie i postój twojego samochodu na parkingu strzeżonym. Możesz również otrzymać druk przelewu zna mandat, który trzymasz za zaparkowanie w miejscu niedozwolonym. Na koniec otrzymasz informację o tym, gdzie znajduje się twoje auto.
Zanim udasz się na parking, musisz zapłacić za holowanie i postój, bez odpowiedniego potwierdzenia nie dostaniesz samochodu. Przelew rób na poczcie lub w swoim banku, będzie szybciej. Samochód z parkingu otrzymasz po uprzednim okazaniu dowodu wpłaty. Następnie, co bardzo ważne, dokładnie obejrzyj swój samochód. Sprawdź, czy nie został uszkodzony w czasie transportu. Pamiętaj, że straż miejska, przed odholowaniem twojego auta na pewno dokładnie go obfotografować, a wyjeżdżając za bramę parkingu na którym przymusowo stał, nie udowodnisz, że szkoda miała miejsce w czasie holowania.
Jeśli twój samochód nie został odholowany, a jednak skradziony, dowiedz się, że na parkingu, na którym doszło do zdarzenia nie ma monitoringu. Na kamerach mogło zostać nagrane całe zdarzenie, co bardzo ułatwi znalezienie złodzieja. Następnie zlokalizuj najbliższy komisariat policji. Musisz osobiście zrobić zgłoszenie kradzieży. Na komisariacie nie tylko dokładnie opowiesz o znanych ci okolicznościach zdarzenia, ale też dokładnie opiszesz swoje auto. Musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny oraz dokument potwierdzający twoją tożsamość.
Ostatnią rzeczą, o której koniecznie musisz pamiętać w tym wypadku, jest jak najszybsze poinformowanie ubezpieczyciela o zdarzeniu. Jeśli masz wykupione AC, możesz mieć mało czasu. Ubezpieczycielowi musisz pokazać dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz komplet kluczy do samochodów oraz pilotów od zabezpieczeń, zadeklarowanych podczas podpisywania umowy.