Klimatyzacja zapobiega parowaniu szyb

12.03.2019 |

Jeśli scena tego wymaga, z zaparowanych szyb cieszą się chyba jedynie bohaterowie filmów. Kierowcy starają się, aby nadmierna wilgoć nie przeszkadzał im w jeździe. Ponadto każdy wie, że wilgoć sprzyja chociażby zagrzybieniu układu klimatyzacji czy zawilgoceniu tapicerki samochodowej.

Powodów parujących szyb jest kilka

Głównej przyczyny parujących szyb, mimo wszystko, należy szukać w niesprawnym układzie wymiany powietrza. Zimą najwięcej wody do środka samochodu dostaje się np. wraz z zaśnieżonymi butami, kiedy roztapiający się śnieg zwiększa wilgotność powietrza, która osadza się na szybach.

Ponadto przyczyną parujących szyb jest niewyczyszczony filtr przeciwpyłowy. Nagromadzona w brudnym i zapchanym filtrze wilgoć przedostaje się wraz z powietrzem do wnętrza samochodu i osiada na szybach.

Przyczyną zaparowanych szyb może być wilgoć zgromadzona w samochodzie.

Co świadczy o zapchanym filtrze?

  • Zapchany filtr powoduje nadmierne parowanie szyb
  • Niesprawny filtr znacznie zmniejsza moc nawiewu ponieważ przyklejony do jego powierzchni kurz i pył uniemożliwia wtoczenie powietrza do kabiny
  • Wynikiem zapchanych filtrów jest przedostawanie się do wnętrza samochodu nieprzyjemnego zapachu

Zaparowane szyby mogą być też wynikiem niesprawnych nawiewów. Wówczas, gdy powietrze krąży wewnątrz auta bez zasysania z zewnątrz, samoczynnie wysyca się wilgocią, która ostatecznie osiada na szybach i tapicerce samochodu.

Ponadto przyczyn parujących szyb można się również doszukiwać w zepsutym radiatorze lub nagrzewnicy. W tym przypadku, zwiększenie wilgoci w kabinie powoduje wyciekający płyn chłodniczy. Jeśli więc zostały już wykluczone wcześniejsze przyczyny, te niezwykle rzadkie przypadki mogą na dobre rozwiązać problem.

Jak usunąć podwyższoną wilgotność z samochodu?

Przystępując do osuszenia wnętrza samochodu, najpierw trzeba zdiagnozować źródło wilgoci oraz je naprawić lub usunąć. Jeśli wilgoć we wnętrzu powstaje w wyniku usterki, konieczne jest oddanie samochodu do warsztatu.

Jeżeli doszło do usterki klimatyzacji, sprawą powinni zająć się doświadczeni mechanicy.

1. Podstawą jest regularna kontrola zapobiegająca pojawieniu się problemu:

  • Filtry powietrza należy sprawdzać co 12-24 miesiące lub co 15-40 tys. przejechanych kilometrów
  • Czyszcząc lub wymieniając filtry powietrza, koniecznie trzeba zadbać o komory dolotowe oraz układ recyrkulacji
  • Przed zimą warto też sprawdzić stan uszczelek przy drzwiach, oknach oraz przy pokrywie bagażnika

2. Ogranicz ilość wody w samochodzie:

  • Nie wnoś na butach śniegu zimą i zadbaj o szczelność podłogi, przez którą, dziurami, mogłaby przedostawać się do środka woda
  • Często wietrz samochód
  • Osuszaj gumowe chodniki i susz wycieraczki materiałowe

3. Czyść szyby środkami zapobiegającymi parowaniu:

  • Szyby samochodowe myj płynem do szyb i dokładnie wycieraj suchymi ręcznikami
  • Szyby dobrze też myć tzw. antyparą

4. Często włączaj klimatyzację

  • Kierując nawiew na szybę czołową oraz okna boczne, szybko pozbędziesz się zalegającej na ich powierzchni wody
  • Jeśli klimatyzacja działa niewystarczające dobrze, warto załączyć w samochodzie ogrzewanie, a nadmiar wody ściągnąć irchą lub inną, dobrze chłonną tkaniną.

Sprawny samochód gwarantuje zatem nie tylko bezpieczną jazdę. Dobry stan każdego z układów wpływa chociażby na odpowiednią wilgotność w kabinie samochodowej. Warto więc również zadbać o stan klimatyzacji i układów wymiany powietrza, ponieważ wpływa to nie tylko na komfort jazdy samochodem, ale również usuwa z kabiny samochodowej nadmiar wilgoci.

Szukasz serwisu klimatyzacji? Zapraszamy do kontaktu.

Powrót do bloga