Dlaczego polisa OC jest obowiązkowa?

21.02.2017 |

Polisa OC, w przeciwieństwie do polis AC, jest obowiązkowa dla każdego pojazdu, bez względu na to, czy samochód jeździ czy nie, czy właściciel z niego korzysta czy też nie. Nie jest to istotne z punktu widzenia ustawodawcy. Na dodatek, ku rozpaczy kierowców, stawki za ubezpieczenie OC ciągle rosną, mimo, że w kraju jest około 23 milionów pojazdów, za które składki powinny być odprowadzane. To ogromna kasa.

Sam kierowca może sprawdzić swoją historię ubezpieczenia oraz szkód na portalu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dzięki temu może zweryfikować, czy stawka naliczana przez ubezpieczalnię jest prawidłowa, gdyż sprawdza, czy znana mu faktyczna historia własna jest zgodna z tym, co widzi ubezpieczyciel, który również korzysta z tej bazy. Baza jest ciągle uaktualniania, stąd mogą występować rozbieżności między stanem faktycznym a wiedzą zgłoszoną przez ubezpieczalnię.

Najczęściej rozbieżności wynikają z braku zgłoszenia sprzedaży auta lub braku takiej aktualizacji ze strony ubezpieczalni, a w przypadku ewentualnych wypadków lub kolizji, których sprawcą jest nowy właściciel samochodu, obciąża się konto dawnego właściciela, co powoduje utratę zniżek. Często zdarza się, że w polisie OC nie jest ujęty współwłaściciel auta, widniejący w dowodzie rejestracyjnym, i w przypadku, gdy chce samodzielnie ubezpieczyć swoje auto, okazuje się, że nie posiada żadnych zniżek za bezszkodową jazdę.

Wszystkie nieścisłości w bazie można spokojnie skorygować. Wyjaśniać nieścisłości należy z ubezpieczycielem, posiadającym niezbędną dokumentację, którą należy poprawić, oraz możliwość przesłania aktualizacji do bazy polis. Dane z bazy polis właściciel pojazdu może pobrać bezpłatnie, należy tylko się zarejestrować na portalu UFG i założyć tam konto.

Przed czym chroni polisa

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Chroni przed roszczeniem odszkodowawczym ze strony poszkodowanych w sytuacji, gdy kierowca pojazdu jest sprawcą kolizji lub wypadku drogowego. Ochronie podlegają osoby podróżujące ze sprawcą, o ile zostały ranne, piesi, poszkodowani w wypadku i inni ludzie, którzy ucierpieli na skutek wypadku komunikacyjnego z winy kierowcy objętego polisą OC. Odszkodowanie z polisy OC można również uzyskać za szkodę mienia, na przykład uszkodzone ogrodzenie czy budynek.

Polisa pokrywa więc nie tylko koszty związane z uszkodzeniem mienia, ale też uszczerbki na zdrowiu, koszty leczenia, renty czy zadośćuczynienia za utratę najbliższej osoby. Dlatego jej posiadanie jest ważne, bo są to kwoty nierzadko sięgające setek tysięcy złotych, a dla przeciętnego Kowalskiego po prostu nie do osiągnięcia. Tymczasem, jeśli nie masz aktualnego ubezpieczenia, a spowodujesz wypadek, będziesz musiał takiego rzędu koszty ponosić.

W każdej umowie znajduje się tzw suma gwarancyjna, która oznacza wartość, do której polisa pokryje powstałe szkody. Musisz na tę kwotę zwrócić uwagę podpisując umowę OC. Dlaczego? Niska suma gwarancyjna spowoduje, że jeśli szkody przekraczają jej wartość, nadwyżkę będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Powrót do bloga


Dojeżdżamy błyskawicznie
do dzielnic Poznania:
Grunwald, Jeżyce, Nowe Miasto, Piątkowo, Rataje, Stare Miasto, Wilda
okolicznych miejscowości:
Swarzędź, Luboń, Komorniki, Skórzewo, Wysogotowo, Przeźmierowo, Baranowo, Chyby, Suchy Las, Owińska, Koziegłowy, Janikowo