Idą zmiany w przepisach

07.12.2016 |

Po 1 stycznia 2017 roku wejść mają w życie istotne zmiany w zakresie punktów karnych i ich limitów, a także uzyskania prawa jazdy i pierwszego okresu związanego z jego użytkowaniem.

Dziś można zredukować liczbę posiadanych punktów karnych o 6 punktów, udając się na szkolenie, organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Koszt takiego szkolenia wynosi od 300 do 500 zł i możesz go odbywać co 6 miesięcy. Limit punktów karnych, po przekroczeniu którego możesz stracić prawo jazdy wynosi 24 punkty dla większości kierowców oraz 20 punktów dla kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż rok. Tracąc prawko musisz zdawać ponownie egzamin, ze wszystkich posiadanych kategorii, co jest problematyczne i niezwykle kosztowne dla na przykład, zawodowych kierowców.

Od 2017 roku policjant będzie mógł cię ukarać maksymalną ilością punktów, której limit wynosić będzie 10 punktów. Po przekroczeniu limitu 24 punktów zostaniesz skierowany przez starostę na odpłatny, kosztujący około 300 złotych kurs reedukacyjny z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nie stracisz prawa jazdy. Kurs będzie miał część teoretyczną i warsztatową. Będziesz musiał go odbyć w ciągu miesiąca od chwili, gdy dostaniesz pismo o skierowaniu od starosty. Młodzi kierowcy będą musieli go odbyć po popełnieniu dwóch wykroczeń w ciągu dwóch lat od chwili otrzymania prawa jazdy, po trzech wykroczeniach będą mieli cofnięte uprawnienia. Kurs, eliminujący punkty karne, będzie można powtórzyć dopiero po pięciu latach, więc jeśli znowu nazbierasz 24 punkty karne, to stracisz prawo jazdy. Wówczas też będzie cię obowiązywał dwuletni okres próbny, tak jak młodego kierowcę, który po 1 stycznia 2017 roku zdobędzie uprawnienia do kierowania pojazdami w ruchu drogowym.

Kurs doszkalający

Osoby takie, po nowym roku będą obowiązane do odbycia okresu próbnego, w czasie którego będą musiały odbyć kurs doszkalający z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, kosztujące 300 złotych. Czas tego szkolenia przypada na okres między czwartym a ósmym miesiącem od chwili otrzymania prawa jazdy. Samochód młodego kierowcy będzie musiał być oznaczony zielonym listkiem z przodu i z tyłu. Młodego kierowcę obowiązywać będą też inne limity dopuszczalnej prędkości w okresie próbnym, czyli w terenie zabudowanym 50 km/h, poza obszarem zabudowanym 80 km/h a na autostradach i drogach ekspresowych do 100 km/h.

Łatwo nie będzie, ale gorzej bywało. Ustawodawca zmienia przepisy tak, aby młodzi kierowcy i osoby nagminnie godzące w bezpieczeństwo jazdy, na przykład poruszający się z nadmierną prędkością, zostali lekko przytemperować. Młodym kierowcom zresztą przyda się ograniczenie brawury i jakże częstej nadmiernej pewności siebie za kierownicą.

Powrót do bloga


Dojeżdżamy błyskawicznie
do dzielnic Poznania:
Grunwald, Jeżyce, Nowe Miasto, Piątkowo, Rataje, Stare Miasto, Wilda
okolicznych miejscowości:
Swarzędź, Luboń, Komorniki, Skórzewo, Wysogotowo, Przeźmierowo, Baranowo, Chyby, Suchy Las, Owińska, Koziegłowy, Janikowo